Heroj nije onaj koji ubije najviše neprijatelja već onaj koji spase najviše života
Nastavite >
Milunka Savić je znala da heroj nije onaj koji ubije najviše neprijatelja već onaj koji spase najviše života. Znala je i da je teško dati život za svoj narod, ali je još teže živeti za svoju zemlju. Svojim delom zaslužila je da bude deo našeg kolektivnog sećanja.
DELO DOSTOJNO VEČNOG PAMĆENJA
Četrdeset godina nakon njene smrti kovčeg sa posmrtnim ostacima Milunke Savić prenet je uz najviše državne počasti iz porodične grobnice u Aleju velikana. Ovom svečanom činu, koji se odigrao u novembru 2013. godine, prisustvovali su predstavnici ambasada i vojni izaslanici iz 19 stranih zemalja, tadašnji predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, crkveni velikodostojnici i brojni građani. Najodlikovanija žena u istoriji ratovanja konačno je dobila mesto za svoj večni počinak na način dostojan njenog velikog dela.
SPOMENICI, KNJIGE, FILMOVI, UDŽBENICI...
Zahvaljujući naporima individualnih autora delo Milunke Savić ovekovečeno je u brojnim knjigama, predstavama i filmskim ostvarenjima. Ova dela dovela su do podizanja svesti o značaju Milunke Savić za srpsku istoriju i do učešća državnih institucija u projektima vezanim za očuvanje sećanja na veliku ratnicu. Milunka Savić dobila je spomenik u Jošaničkoj Banji, njena rodna kuća u Koprivnici je renovirana. U toku je i inicijativa za očuvanje njene kuće na Voždovcu. U Jošaničkoj banji se radi na razvoju spomen parka posvećenog velikoj ratnici. O njenom delu uči se na stranim vojnim akademijama, a u francuskom gradu Mo nalazi se muzej posvećen Prvom svetskom ratu u kome je izložena i statua Milunke Savić. Priče o njenom junaštvu postale su i deo školskog nastavnog programa. Sećanje na veliku ratnicu i još većeg čoveka biće sačuvano za buduće generacije.